BETA

Събития
Ruse Hack 2015 v 2.0




Ruse Hack 2015 v 2.0


Startup Factory и Русенски университет „Ангел Кънчев“ организират за втори път хакатон – тридневно събитие за хора с интереси в областта на софтуерна разработка, онлайн предприемачество, информационни технологии и иновативни продукти. Целта на инициативата е да събере на едно място програмисти, дизайнери и предприемачи, които заедно да формулират концепция за софтуерен продукт и да стартират работа по неговото разработване.

Начална дата 6 ноември (петък) – финал на 8 ноември (неделя).

Откриване на хакатона – на 6 ноември в 18:30 в зала 2.203 на Втори Корпус на Русенски университет.

Темата на Ruse Hack v 2.0 e “Приложение за работа с външни данни”. Целта е разработка на прототип на приложение (мобилно или уеб), което се свързва с външен източник на данни (чрез RSS, API, scraping или някакъв web service), изтегля данните, прави обработка и визуализира резултат. Примери за най-популярни API:

  • Google Maps;
  • Twitter;
  • YouTube;
  • Facebook;
  • Flickr;
  • Blogger.

Няма ограничение за използваните технологии, библиотеки, платформи и програмни езици. Необходимо е екипите да предадат прототип на своя продукт, който да има поне една работеща функционалност или ясна концепция за приложение с частично написан изходен код. В последния ден на хакатона – неделя 8 ноември – участниците ще направят демонстрация на своите приложения пред жури.

Допустими участници са екипи от 2 до 4 човека, които могат да се сформират както предварително, така и в началото на самия хакатон. Организаторите ще се радват ако във всеки екип да има ученик или студент.

Второто издание на Ruse Hack ще отдели специално внимание на учениците, като е предвидено те да участват в отделно направление и да се състезават помежду си. Групата на учениците ще се казва Ruse Hack Juniors и е предназначена за участници на възраст между 10 и 19 години. Целта на организаторите е да популяризират информационните технологии в училищата и да дадат допълнителен стимул на юноши да се развиват в тази област. За учениците ще има предвиден отделен награден фонд и всички участници под 19 години  ще получат предмети и стимули. Те ще имат свободата да разработват собствени продукти без значение на тематиката, технологиите и програмните езици. Темата “Приложение с външни данни” не се отнася за учениците.

Задължително е поне един човек от екипа да бъде програмист без значение на нивото и опита в областта на софтуерни разработки.

Събитието ще бъде включено като част от проявите по повод 70 годишнината на РУ. Чрез съдействието на проф. Михаил Илиев – Зам. Ректор на университета и на катедри „Компютърни системи и технологии“ и „Информатика и информационни технологии“ представилите се силно в състезанието ученици ще получат специални сертификати, които ще се признават за кандидатстудентски изпит в Русенския университет за 2016 г. За студентите с добро представяне на хакатона сертификатът ще се зачита за отлична оценка в изпит по учебна дисциплина от учебния план на съответната специалност в Русенския университет.

За всички участници ще има награди, които са осигурени от спонсорите на събитието. Първите пет проекта оценени най-високо ще бъдат допълнително стимулирани с изненади от организаторите.

Фондът с награди и стимули е на стойност над 2 500 лв.

Критериите за оценка са:

  • Как приложението изтегля външни данни и какво прави с тях.
  • Какъв проблем се решава и какво приложение може да се намери.
  • Дали приложението има работеща функционалност.
  • Начина на изпълнение, качеството на програмния код и избрания подход.
  • Потребителския интерфейс.
  • Бизнес потенциала на приложението.

Правила на хакатона:

  • Участниците могат да си изберат под какъв лиценз да бъде написания от тях код в рамките на хакатона – препоръчително е MIT лиценз.
  • Изходният код, който се написва в рамките на хакатона, се записва в публично хранилище – като например Bitbucket и GitHub.
  • Работата по проектите стартира с началото на хакатона. Не се допуска участие с напълно или частично готови приложения, които са разработени преди хакатона.
  • Приложенията, които не са завършени и нямат работеща функционалност, също се представят на финалния ден и се оценява потенциала им и проблема, който решават.
  • Спонсорите и партньорите на събитието имат право да дават индивидуални награди на избрани от тях участници.

Хакатонът ще се проведе в зала 2.203 на Русенски Университет. Ще има осигурен денонощен достъп до помещението, напитки, храна, интернет връзка и удобни места за работа на всички екипи.

Форма за регистрация за хакатона за всички, които не са ученици: ТУК.

Форма за регистрация за хакатона САМО за ученици: ТУК.

Генерален партньор и спонсор на събитието е фирма Programista.

Технологичен партньор на Ruse Hack 2015 e Xogito.

Партньор на събитието е Visteon.

Партньори и спонсори на Ruse Hack 2015 v 2.0 са: KomfoSirma GroupMusala SoftWeberestWebvoxNetworxPC-Doctor.

Хакатонът се организира с подкрепата на Русенски университет.


КОГА: 06.11.2015

МЯСТО:

ВХОД: СВОБОДЕН